Jak zacząć sprzedawać za granicą?

Jak zacząć sprzedawać za granicą?

Przygoda z eBay może być naprawdę bardzo opłacalna. Niestety wiele osób obawia się, że sprzedaż za granicą będzie dla nich zbyt trudna. Nic podobnego. Sprzedawanie na eBay jest bardzo proste, a opanowanie wszystkich mechanizmów zajmie Ci dosłownie kilka dni. Z naszym poradnikiem start będzie dużo łatwiejszy.

Jak założyć konto na eBay?

Żeby handlować na eBay, musisz mieć konto sprzedawcy. Wystarczy, że wejdziesz na stronę ebay.pl, wybierzesz opcję zwykłej rejestracji lub opcję „Zarejestruj konto firmowe” dostępną u dołu podstawowego formularza rejestracji. Następnie rejestrujesz się i weryfikujesz swoje konto jednym z trzech dostępnych sposobów. Weryfikacja może się odbywać za pomocą:

Listu – logujesz się na stronie weryfikacyjnej i zamawiasz wysłanie na swój adres listu z kodem weryfikacyjnym.

Telefonu – logujesz się na stronie weryfikacyjnej i podajesz numer swojego telefonu stacjonarnego. Obsługa serwisu eBay dzwoni na niego i podaje Ci kod potwierdzający aktywację konta sprzedawcy. Zapisujesz go, logujesz się do panelu, wprowadzasz ten kod i zatwierdzasz.

Karty kredytowej – logujesz się na stronie weryfikacyjnej i wybierasz opcję weryfikacji za pomocą karty kredytowej VISA. Wpisujesz i zatwierdzasz swoje dane.

We wszystkich przypadkach aktywacja konta sprzedawcy następuje automatycznie w momencie zatwierdzenia poprawnego kodu.

Konto możesz zweryfikować także za pomocą PayPal. Wystarczy, że dodasz do konta PayPal dane Twoje karty kredytowej lub konta bankowego i wykonasz podane instrukcje.

Zapoznanie się z regulaminem i listą produktów zakazanych

Zanim wystawisz coś na aukcji eBay, zapoznaj się dokładnie z regulaminem i zasadami sprzedaży. Sprawdź też, czy Twoje przedmioty nie znajdują się na liście towarów zakazanych lub objętych ograniczeniami. Cały spis tych towarów znajduje się tutaj http://pages.ebay.pl/help/policies/items-ov.html.

Przeanalizuj konkurencyjne oferty. Znajdź towary podobne lub takie same, jak Twoje i przyjrzyj się ich opisom, sposobom zaprezentowania ofert, tytułom aukcji i cenom. To pozwoli Ci znacznie lepiej dopasować się do gustu i oczekiwań kupujących. Nie chodzi o to, by kopiować inne aukcje, ale po prostu, by na początku wzorować się na najlepszych sprzedających.

Zasady dobrego startu w sprzedaży

1. Odpowiednia wycena produktów

Nie wystawiaj danego przedmiotu w cenie dużo wyższej niż konkurencja, bo go nie sprzedasz. Klienci kupują w internecie przede wszystkim dlatego, by oszczędzać. Jeśli Twoja oferta będzie niedopasowana do realiów cenowych, to nic nie sprzedasz. Wypróbuj skuteczny chwyt z niezaokrąglonymi cenami. Zamiast wystawiać coś za 20 zł, ustal cenę 19,99 zł. Ten grosz nie zrobi Ci większej różnicy, a cena w umyśle klienta będzie się jawiła jako dużo korzystniejsza.

2. Atrakcyjny opis, tytuł i zdjęcia produktów

Tytuł aukcji ma wpływ na Twoją sprzedaż. Jeżeli nadasz aukcji zły tytuł, to użytkownicy eBay mogą na nią w ogóle nie trafić. Poniżej masz jasny przykład.

Jeżeli sprzedajesz pluszaki hand made, nie tytułuj aukcji „Moje piękne wyroby”. Zamiast tego nadaj jej tytuł ze słowami kluczowymi, które mogą być wpisywane w wyszukiwarkę. Im bardziej konkretny tytuł, tym lepiej. Wykorzystaj wszystkie znaki, jakie masz do dyspozycji, a wtedy prawdopodobieństwo wyszukania Twojej aukcji będzie wyższe.

Przykładowo:

Miś pluszowy, maskotka dla dziecka 30 cm
Pluszowa zabawka miś uszatek dla dziewczynki. Produkt polski

Zadbaj o tym, by treść aukcji dokładnie opisywała towar, który sprzedajesz. Im dokładniejszy opis, tym bardziej zachęcający dla potencjalnego klienta. Dokładne, a co najważniejsze atrakcyjne opisanie towaru zwiększa prawdopodobieństwo zakupu.

Pamiętaj też o dołączeniu zdjęć, które przedstawiają towar. Niech będą wykonane w dużej rozdzielczości i jasne.

Musisz też pamiętać o tym, że jeżeli chcesz sprzedawać za granicą, to wszystkie opisy towarów muszą być w języku, który obowiązuje w danym kraju.

3. Właściwe określenie rodzaju oferty

Zastanów się dobrze nad ceną towaru, który chcesz sprzedać. Niech cena nie będzie zbyt niska, sprzedaż musi Ci się przecież opłacać (pamiętaj, że zapłacisz prowizję od ceny końcowej). Nie zawyżaj też ceny zbyt mocno, bo możesz nie znaleźć odbiorców. Przejrzyj oferty konkurencji i ustal cenę nieco niższą od innych, ale w granicach opłacalności. Chyba że Twój produkt jest lepszy jakościowo, to wtedy nie musisz sugerować się cenami konkurencji.

Kiedy wystawiasz towar na licytację, pamiętaj o ustaleniu ceny minimalnej, inaczej ktoś może wylicytować Twój towar za grosze, a Ty, zamiast zarobić na transakcji, dopłacisz do niej.

Zdecydowanie najlepiej zarobisz na sprzedaży za granicą. Tak, jak wspominaliśmy w poprzedniej części poradnika, w innych krajach ceny niektórych produktów są znacznie wyższe. Coś, co jest u nas tanie, opłaca się sprzedawać klientom zagranicznym (np. na ebay.de lub ebay.co.uk) za wyższą cenę.

4. Umożliwienie różnych metod płatności

Ebay pozwala płacić klientom na różne sposoby, więc postaraj się udostępnić kupującym jak najwięcej metod płatności. Może się bowiem zdarzyć, że ktoś zrezygnuje z zakupów u Ciebie tylko dlatego, że nie korzysta z tej metody płatności, którą Ty udostępniasz. Im masz ich więcej, tym szansa na sprzedaż wzrasta.

Jeśli chcesz sprzedawać za granicą, musisz ustawić jako formę płatności PayPal, zaznaczyć opcję wysyłki za granicę oraz dokładnie określić jej koszt. Przy sprzedaży podstawowej ofertę możesz wystawiać na ebay.pl, przy zaawansowanej w wybranym, zagranicznym serwisie eBay.

Warto wspomnieć jeszcze kilka słów o tym, czy jest sprzedaż podstawowa i zaawansowana.

Sprzedaż podstawowa – nie gwarantuje widoczności aukcji w zagranicznych serwisach eBay, nie pozwala dostosowywać treści oferty do rynku zagranicznego ani korzystać z zaawansowanych narzędzi sprzedaży.

Sprzedaż zaawansowana – gwarantuje, że Twoje aukcje będą widoczne w zagranicznych serwisach, pozwala dostosowywać oferty i ceny do rynku, a także korzystać z zaawansowanych narzędzi sprzedaży. Narzędzia te pozwalają Ci m.in. wyeksportować ofertę z Twojego sklepu prosto do serwisu eBay.

Początkującym sprzedawcom zaleca się rozpoczęcie od sprzedaży podstawowej, czyli wystawianie ofert na ebay.pl. Jest to związane przede wszystkim z niższymi opłatami, a dodatkowo też z tym, że strony aukcji są w języku polskim.

5. Wystawianie pierwszej aukcji

Jeżeli masz już tytuł, zdjęcia, opis, cenę i określone metody płatności, ustal czas trwania swojej aukcji i koniecznie dodaj warunki zwrotów i reklamacji. To bardzo ważne, bo klienci, którzy nie widzą takich informacji, mogą rezygnować z zakupu z obawy o brak możliwości zwrotu czy reklamowania towaru. Zanim zatwierdzisz aukcję, wejdź w podgląd. Sprawdź jeszcze raz, czy wszystko jest odpowiednio uzupełnione i ustawione i czy całość prezentuje się atrakcyjnie.

6. Obserwacja konkurencji i wyciąganie wniosków

Sposób prezentacji towarów, cechy zdjęć, nazwy aukcji, ceny – obserwując inne aukcje, możesz się dużo nauczyć. Sprawdzaj też, które z Twoich aukcji są najczęściej odwiedzane, a które najrzadziej. To pokaże Ci, na co jest popyt i co działa, a co nie.

Podsumowując, cała procedura sprzedaży za granicą jest bardzo prosta.

1. Rejestrujesz się na Ebay.pl, zakładasz konto sprzedawcy i weryfikujesz je.

2. Ustawiasz jako metodę płatności PayPal.

3. Sprawdzasz zasady wystawiania aukcji w serwisach zagranicznych.

4. Tworzysz ofertę i wystawiasz aukcję.

Później już tylko finalizujesz sprzedaż i cieszysz się z wyników.

W następnej części pokażemy Ci, czym są limity sprzedaży na Allegro i co zrobić, żeby szybko podnieść ich wysokość.

2018-08-27T09:15:11+00:00 sierpień 27th, 2018|Bez kategorii|