Dlaczego warto sprzedawać za granicą?

Rozwój internetu sprawił, że współcześnie nie tylko komunikować można się szybciej, ale również zakupów dokonywać możemy bez wychodzenia z domu. Dlaczego coraz większa część przedsiębiorców decyduje się na sprzedawanie poza granicami kraju?

Zakładając sklep internetowy nie trzeba ograniczać się wyłącznie do rynku polskiego. Wystawiać i sprzedawać poszczególne produkty można również poza granicami kraju. Skoncentrowanie się na rynku europejskim czy amerykańskim może przy tym przełożyć się nie tylko na korzyści materialne. Spora część sprzedawców podkreśla, że dzięki otwarciu się na zachodnie rynki można zdobyć również cenne doświadczenie, które procentuje choćby w zakresie organizowania logistycznej strony przedsięwzięcia. Dlaczego współcześnie warto wychodzić ze sprzedażą poza granice swojego kraju? Czy jest to całkiem legalne i bezpieczne? Wreszcie, co można zyskać decydując się na taki krok?

Zarejestrowanie działalności to pierwszy krok

Jeżeli posiadasz zarejestrowaną działalność gospodarczą, to nie musisz się obawiać. Wszystkie przeprowadzane transakcje, na które wystawiasz dowód sprzedaży są w pełni zgodne z prawem. I tak, chcąc choćby korzystać z platformy sprzedażowej eBay, można to zrobić praktycznie bez konieczności spełniania dodatkowych formalności. Zarejestrowanie konta, przygotowanie opisów towarów i wystawienie aukcji – właściwie tyle dzieli sprzedawcę od tego, aby zacząć zarabiać. Problem może pojawić się przy limitach kwotowych. Otóż, każdy przedsiębiorca, który zarejestrował firmę w Polsce i sprzedaje poza granicami kraju, aby rozliczać się właśnie tutaj, nie może przekroczyć pewnego pułapu kwotowego. W przeciwnym przypadku konieczne będzie rozliczenie się z dochodów również w kraju, w którym sprzedaje się towary.

Jakie są koszty?

Sprzedaż produktów za granicę może się opłacać. W dużej mierze wszystko zależy od samego towaru, jaki przedsiębiorca oferuje klientom. Wciąż najwięcej zarobić można na sprzedaży elektroniki czy sprzętu gospodarstwa domowego. Ale mówiąc o sprzedaży poza granicami kraju nie sposób pominąć kwestii kosztów. Takim może być choćby konieczność przetłumaczenia opisów produktów, które są ważne w całym procesie sprzedaży. I choć dobry opis towaru może sporo kosztować, to jest to jeden z niewielu wydatków, który trzeba ponieść. Poza nim pozostaje kwestia opłacenia prowizji dla właściciela platformy sprzedażowej, z której można zrezygnować już po tym, gdy sklep internetowy osiągnie wystarczającą liczbę odwiedzin.

Kup taniej, sprzedaj droższej

Choć to nie cena powinna być elementem, który decyduje o zakupie, często jest ona główny, wyznacznikiem dla klienta. W przypadku sprzedaży zagranicznej przedsiębiorcy mogą towary wystawiać nieco droższej niż na krajowym rynku, ale jednocześnie być konkurencyjnymi wobec sprzedawców w danym kraju. To najlepszy sposób na to, aby zbudować swoje własne grono stałych klientów. Taki zabieg pozwala też na dalszy rozwój – można inwestować w kolejne produkty czy nawet myśleć o stworzeniu niewielkiego centrum logistycznego poza granicami kraju, dzięki czemu wysyłka towaru będzie odbywała się sprawniej i będzie tańsza. Możliwości są tu praktycznie nieograniczone i w dużej mierze zależą wyłącznie od kreatywności samego przedsiębiorcy, jego chęci rozwoju.

Większa liczba kupujących

To chyba najbardziej oczywisty punkt. Wychodząc na rynki zagraniczne można powiększyć grono klientów. Tylko na eBay, jednej z najpopularniejszych platform sprzedażowych zarejestrowanych jest około 200 milionów użytkowników z całego świata. Jeżeli choć ułamek będzie dokonywać zakup na naszych aukcjach, to automatycznie przekłada się to nie tylko na zyski firmy, ale również zdobyte doświadczenie i możliwość dalszego rozwijania prowadzonej działalności na kolejnych płaszczyznach. Warto przy tym podkreślić, że początkowa sprzedaż przez platformy handlowe pozwala tanim kosztem wybadać zainteresowanie konsumentów i zorientować się w regułach, jakie rządzą zagranicznym rynkiem. Dzięki temu dalszy rozwój przedsiębiorstwa można ukierunkować na sprzedaż określonych produktów i usług.

 

Jeżeli planujesz sprzedąz za granicą na portalach typu ebay.de, ebay.co.uk, ebay.com, ebay.ie to ta oferta jest dla Ciebiue – zobacz nasze usługi

2017-07-03T09:58:35+00:00 sierpień 4th, 2016|Ebay|